Chladiče

Výmenník tepla – nevyhnutná súčasť kontroly teploty motora

Chladič sa nachádza v prednej časti vozidla a často je upevnený k iným výmenníkom tepla, akými je medzichladič alebo kondenzátor.

Chladič je nevyhnutnou súčasťou chladenia spaľovacích motorov. V takýchto motoroch môže dochádzať až k 4 000 benzínovým výbuchom za minútu, pričom pri každom z nich sa vytvára teplota až 1 500 °C. Chladivo, ktoré cirkuluje chladiacim plášťom, ochladzuje blok motora spolu s piestami, ventilmi, tesneniami, piestovými krúžkami, hlavou motora a inými jeho prvkami.

Cirkulujúce chladivo pohlcuje teplo vznikajúce pri spaľovaní. Pri prechode chladičom sa teplo prenesie z chladiva na atmosférický vzduch.

Riešenie Nissens

 • Spoľahlivosť a výkon

  Výnimočný teplotný výkon a, vďaka mnohým špeciálnym vlastnostiam, aj predĺžená prevádzková životnosť, vylepšuje dôležité komponenty chladiča.

 • Kvalita zodpovedajúca originálnym dielom

  Navrhované, vyrobené a testované tak, aby zodpovedali kvalite originálnych dielov. 

  Balenie, s ktorým sa jednoducho manipuluje a ktoré výrobok výborne ochráni pred poškodením pri preprave.

  Chladiče Nissens sa podrobujú skúškam korózie, vibrácií, tlakového impulzu, teplotného rozpínania a teplotného výkonu.

 • Konkurencieschopný rozsah

  Vysoko konkurencieschopná široká ponuka s viac než 3 000 modelmi, čo pokrýva viac než 12 900 originálnych dielov a takmer celý európsky vozový park.

  Každú sezónu pribúda viac než 100 nových modelov.

 • Jednoduchá montáž

  Výborná kvalita vyhotovenia a vhodnosti produktu umožňuje jeho rýchlu a bezproblémovú montáž.

  Vždy, keď je to potrebné, sú v balení pribalené aj ďalšie montážne diely (First Fit).

Produktové výhody

 • Odolnosť proti teplotnému zaťaženiu 

  Nádrže zo zosilneného plastu obohatené o sklenené vlákna (PA66-GF30), ktoré sa vyrábanú bez recyklovaných plastov.

 • Špičková odolnosť a teplotný výkon

  Jadrá vybavené dvojito skladanými rebrami tak majú rebrá spevnené proti mechanickým poškodeniam a súčasne zväčšený celkový povrch na výmenu tepla.

 • Moderné technológie

  Pevná, odolná a vysokovýkonná konštrukcia jadra je vyrobená najmodernejšou technológiou spájkovania hliníka – spájkovanie pri regulovanej atmosfére (CAB).

 • Dokonalá montáž

  Bezchybné vyhotovenie každého detailu dielov, akými sú nádrže na vodu, spoje, závity, skrutky, tesnenia, montážne konzoly a pod. Umožňuje to bezproblémovú a rýchlu montáž.

 • First Fit (Predpríprava na montáž)

  V závislosti od modelu vozidla sú všetky veci potrebné na správnu montáž pribalené v balení s produktom. Môže ísť o uzávery, O-krúžky, matice, svorky, zásuvky, tesnenia, poistné krúžky, skrutky, montážne prvky, hadicové svorky a mnohé ďalšie súčiastky.

 • Alu McCord

  Nízka hmotnosť a efektívna konštrukcia z hliníkových jadier a plastové nádrže, ktoré možno univerzálne použiť pre chladiče osobných a komerčných vozidiel.

 • 5 mm

  Hliníková a plastová konštrukcia s 5 mm medzerami medzi trubicami zvyšuje, v porovnaní s bežnými 10 mm chladičmi, výkon chladenia.

 • Celohliníkové vyhotovenie

  Inovatívna konštrukcia chladiča sa zakladá na spájkovaní komponentov vyrobených výlučne z hliníka, pričom sa nevyužívajú tesnenia ani plastové diely.

Technické údaje

Zvyšky vody môžu zablokovať jadro chladiča, čím sa obmedzí prietok chladiva. Sedimenty a nečistoty z chladív nízkej kvality, nesprávnych zmesí chladiva alebo zvyšky prípravku na zastavenie únikov, ktoré sa tiež hromadia v trubiciach chladiča, obmedzujú prietok a spôsobujú horší výkon.

Poruchy termostatu spôsobujú, že systém chladenia pracuje pri nesprávnych teplotách, výsledkom čoho bude nedostatočný výkon.

V dôsledku predného umiestnenia je chladič výrazne vystavený ľahkým mechanickým poškodeniam (muchy, kamienky, čistenie vysokotlakovým prúdom vody), čo spôsobuje úniky chladiva. 

Pri únikoch alebo pri nízkej účinnosti chladiča bude motor vystavený teplotnému preťaženiu, v dôsledku ktorého sa môže zadrieť.

Súvisiace produkty

Na týchto webových stránkach využívame súbory cookie. Prechodom na webové stránky s tým vyjadríte súhlas. You can read more about cookies here.